Zagroda Guciów – smacznie, ale czy domowo?

To miejsce wydaje się naturalnym wyborem na roztoczański obiad. Restauracja połączona z zagrodowym muzeum może być przystankiem dla każdego turysty. Ale czy zechce on wrócić?

Miejsce z dobrą opinią

Smalec
Ciepły dzień, na szlakach niezbyt tłoczno, więc chodzić można

było godzinami. Bez prowiantu jednak nie ryzykowaliśmy długiej wycieczki. Gdy tylko poczuliśmy natchnienie do obiadu, podążyliśmy do miejsca z całkiem dobrą opinią – Zagrody Guciów. Duży parking, sporo miejsc na świeżym powietrzu i początkowo szybka obsługa, choć atmosfera mogłaby się wydawać leniwa. Z przyjemnością czekaliśmy na propozycje z menu. Mniejsza o wodę niewiadomego pochodzenia, nieważna kolejność dań, każąca spieszyć się, by dania nie wystygły. Miał być luz i dobry smak.

Grzesznie dobre skwarki

Żur na zakwasie
Żur na zakwasie żytnim z jajkiem i serem i kiełbasą świąteczną
Pokrzywowa
(13 zł) spodobał nam się dzięki wysokiej kwasowości, dodatkowi sera i porządnej kiełbasy. Jajko wydawało się nieco zleżałe, ale nie popsuło efektu dobrego pierwszego wrażenia. Problem mieliśmy z zupą pokrzywową (13 zł). Można ją zaszufladkować jako domową, ale była dl nas zbyt mocno śmietanowa, zbyt mdła. A w ogóle starterem miał być chleb na zakwasie ze smalcem i kiszonym ogórkiem (9zł), ale gorąca zupa przecież nie poczeka. Ten chlebek mogliby dawać jako czekadełko. Niczego mu nie brakowało. Smalec był pełen grzesznie dobrych i tłuściutkich skwarek, a ogórki jak z mamusinej spiżarki.

Łupcie tak, reczczoniak niekoniecznie

Reczczoniak
Z konkretów nie mogliśmy ominąć łupci z olejem konopnym (24
Łupcie z olejem konopnym
zł). Chodzi o gołąbki z kaszą gryczaną, tu z dodatkiem grzybów. Bez udziwnień, proste, z jędrną kapustą, zwartym farszem i podbite lekko goryczkowym, nieco orzechowym olejem konopnym, który wydobywa z dania wszystkie łagodniejsze akcenty. Zainteresował nas również reczczoniak (14 zł)- piróg z kaszy, ziemniaków i sera. Ale tutaj już zadowolenia brak. Chyba, że suchość dania ma rekompensować polecane zsiadłe mleko (7 zł). Według nas, być może akurat tego dnia – niezbyt domowe. Mniej więcej po wydaniu tego dania obsługa straciła kompletnie zainteresowanie nami.


Zapamiętamy olej

Posiedzieliśmy jeszcze trochę, słuchając Zauchy – dobrze, że nie forsują disco polo – i licząc grosik do grosika, bo płatność w Zagrodzie Guciów możliwa jest tylko gotówką, o czym nie informują wcześniej, jak to bywa również w innych lokalach. Jest prosto i ze smakiem, ale brakuje gościnności, a już na pewno tego domowego ducha, które każe wręcz zmuszać innych do przyjazdu tam. Chyba, że po intrygująco dobry olej konopny.

Adres: Guciów 19, Zwierzyniec
Telefon: 84 660 89 00

Komentarze