Święto Wina w Janowcu – po raz ósmy

O Święcie Wina pisaliśmy wielokrotnie i pewnie jeszcze nieraz o nim wspomnimy. Niemal zawsze podczas święta jest wspaniała pogoda, dobre wina i wiele uśmiechniętych twarzy.


Na końcu zamieszczamy oficjalny komunikat, a co od nas? Impreza rozwija się organizacyjnie ("uszczelnienie" granic - większa kontrola), ale wciąż brakuje promocji i jakiegoś rozmachu. Tylko, czy to jest minus? W tym roku stwierdziliśmy, że nie. Przy większych tłumach kontakt z winiarzami byłby o wiele bardziej utrudniony. Trzeba odnotować, że pojawiają się kolejne winnice. Brawa dla odważnych. Na dziedzińcu zamku w Janowcu zaprezentowały się następujące winnice: Winnica Solaris, Las Stocki, Winnica Mały Młynek, Winnica Skarpa Dobrska, Winnica Modła, Widok Wojszyn, DOM Bliskowice, Winnica Rzeczyca, Male Dobre Winnica, Maja, Winnica Wieczorków, Winnica na Roztoczu "Czarnowoda".

Skarpa Dobrska miała jedno z mocniej obleganych stanowisk.

Łaszek twierdzi, że to zasługa nie tylko dobrego wina, ale i pięknych dziewcząt je serwujących oraz gustownego ozdobienia stanowiska.
Źródło: strona fb Winnicy Skarpa Dobrska
Przyjemnie trawiasty, półwytrawny riesling i wytrawne pinot gris o aromacie tropikalnych owoców i całkiem długim finiszu były świetne. Małe Dobre raczyło nas dobrym, cukierkowym wręcz, półwytrawnym Solarisem. Maja cieszyła zadziornym, wytrawnym rieslingiem (choć łagodniejszym niż ten ze  Skarpy Dobrskiej). Nieco zawiodłem się na Rd6 (rondo) z Rzeczycy. Drewniano-korkowe aromaty mi się nasuwały jako pierwsze. Ale Łaszek stwierdziła, że się czepiam, że jest ok, mocno ściągające podniebienie, ale o konkretnym aromacie czerwonych owoców. Winnica Solaris standardowo już kupiła nas swoim Rose. Lekko musujące, landrynkowe (w pozytywnym znaczeniu), półwytrawne – wszyscy cmokali je z przyjemnością. Podobnie jak DB.Cantor’16, półwytrawne z Domu Bliskowice. Bez zastrzeżeń – produkt wzorcowy można rzecz. Obawiamy się niestety przyszłego roku. Mrozy bardzo mocno pokrzyżowały plany winiarzom. Trzymamy mocno kciuki.


A co z jedzeniem? Z oferty jedzeniowej warto było odwiedzić przynajmniej dwa stanowiska, gdzie znajdowały się Ekologiczne Pieczarki z Dąbrówki i sery z gospodarstwa Figa.
Komunikat ze strony http://www.winiarzempw.pl/:
Podczas Święta Wina - Janowiec 2017 w dniu 27 maja panel degustacyjny w składzie: Maciej Nowicki (Winicjatywa), Katarzyna Puk (sommelier) i Kazimierz Dębicki (sommelier), przyznał po degustacji w ciemno Znak Karty Winnic MPW następującym winom (w sumie 9. winom):





Dla win białych:
Repossia 2016 - Winnica Widok
Anemone 2016 - Winnica Skarpa Dobrska
Johanis 2016 - Winnica Solaris
Pinot Blanc 2016 - Winnica Maja
Apricus 2016 - Winnica Modła

Dla win słodkich:
Ambrozja 2016 - Winnica Solaris

Dla win różowych:
Rose 2016 - Winnica Solaris

Dla win czerwonych:
Anthe 2016 - Winnica Las Stocki
Pinot Noir 2016 - Winnica Maja

Komentarze

  1. Wyśmienita lokalizacja do takiej imprezy. Sam z chęcią bym się wybrał.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ciekawe wydarzenie i okolica, warto się wybrać!

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz